100 MIGRATORY -Popis projektu (in Czech)

1OO MIGRATORY
(in Czech)
Lokální i globální umělecký projekt o původu a migraci

Z hloubi vřelého sámského jádra života
Se mé umění vydává na cestu.
Vyprávění o odvaze opustit bezpečí
A vydat se vstříc zvědavosti z neznáma.

Sto skleněných nádob se vydalo na dlouhou cestu tam a zpět. Cesta počíná v jejich domově v rozlehlé, zasněžené horské krajině uprostřed nekonečné Sápmi – Sameland. Nádoby putují do různých prostředí, zemí i světadílů. Jsou představeny uvnitř i venku, ve skupině i samostatně. Co se stane s jejich hodnotou v novém prostředí? Dostanou jinou funkci? Vratí se všechny nádoby domů a budou celé? Každá z nádob bude mít vlastní jedinečnou povídku, o které se bude vyprávět.

Tento projekt spočívá v myšlence o důležitosti vřelého jádra v životě každého člověka. Objevit oheň své duši je důležité nalézt ale i sounáležitost, ať už spočívá v čemkoliv. Tento projekt zkoumá význam odvahy opustit bezpečí domova a vydat se za neznámým cílem a nabýt pochopení a nalézt respekt vůči jiným tradicím.

Spojením sámské tradice, švédského skla a sklářských technik s mezinárodním vlivem jsou tyto nádoby poslem a metaforou člověka. Uměleckým vyjádřením a symbolikou nádob se upozorňuje na otázky o příslušenství, identitě, původu a migraci.

Průkopnice tohoto projektu, umělkyně Monica L Edmondson, razí názor, že každy člověk je povinnen zabraňovat malým konfliktům v blízkém okolí, ale i velkým katastrofám a genocidám. Tento projekt je Moničin příspěvek k debatě o lepším světě kde se s neznámem potýkáme bez strachu a nenávisti. Kde existuje zvědavost a vůle vstřebávat nové dojmy.

100 MIGRATORY je několikaletý projekt sestavený z více dílů. První díl spočíval ve vytvoření sto nádob a byl ukončen v prosinci 2011. V druhé etapě, v únoru 2012, nádoby putovaly po blízkém okolí regionu Ulldevis. V třetím díle (v roce 2012 a 2013) nádoby samostatně putují do různých zemí po celém světě. V roce  2013 je plánovaná evaluace tohoto projektu, část čtvrtá. Zúčastní se profesionálové z různých kulturních oborů. Projekt je stále dokumentován prostřednictvím fotek, filmu a blogu.

Výstava 100 MIGRATORY bude zahájena v lednu 2014 v muzeu ve Västerbottenu v Umeå. Město Umeå se stalo Evropským městem kultury pro rok 2014 a 100 MIGRATORY bude vystavena  v rámci výstavy Rock Art in Sápmi a potrvá až do dubna stejného roku.


Monica L Edmondsonová je významná umělkyně která studovala v Australii. Po ukončení studií se vrátila na sever Švédska, kde se etablovala jako výtvarnice zaměřená na sklo.Od roku 2002 působí ve vlastní dílně a sklářském studiu v Tärnaby. V Jejich dílech se sámská kultura setkává s tou mezinárodní, a to nejen v rámci techniky, ale i konceptu. Rozsáhlá a bílá zima je nevyčerpatelným zdrojem.

Díla Moniky Edmondsonové jsou reprezentována ve stálých expozicích například v Národním muzeu ve Stockholmu,  Australské národní galerii a Museum of Design and Applied Arts Reykjavik na Islandu.

 Foukané, v peci formované a broušené objekty ze skla byli součástí výstav na domácí půdě i v jiných zemích, mimo jiné v National Gallery of Canada v Ottawě, Koganezaki Glass Museum v Japonsku, Venizia Aperto Vetro v Italii a SOFA New York v USA.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s